Około 140 osób może skorzystać jeszcze, w tym roku, z bezpłatnych badań w kierunku tętniaków aorty brzusznej. Akcja finansowana ze środków resortu zdrowia, w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020 przynosi efekty – z dotychczas przebadanych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach kilkuset osób, kilkudziesięciu pacjentów skierowano do dalszych konsultacji. W grupie uczestników programu w Kielcach są także osoby, które natychmiast zoperowano.
Celem badań realizowanych w wielu ośrodkach w kraju jest zmniejszenie śmiertelności z powodu tętniaków aorty brzusznej. Ryzyko w przypadku planowego leczenia wynosi zaledwie około 1 procenta. Gdy tętniak pęknie umiera 75 procent osób.
Program badań TAB jest adresowany do konkretnej grupy pacjentów. Z USG mogą skorzystać osoby powyżej 65. roku życia, u których występują takie czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, jak: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze i otyłość. Bardziej zagrożeni wystąpieniem choroby są mężczyźni. Badanie USG, które pozwala wykryć tętniaka, jest nieinwazyjne, bezbolesne i bardzo krótkie.
By skorzystać z badań w ramach programu należy zarejestrować się pod numerem infolinii 22 417 13 25, która czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-18.
Badania wykonywane są w Klinice Chirurgii Naczyniowej WSzZ.