Unikalny zabieg przezskórnego zamknięcia pozawałowego ubytku w przegrodzie międzykomorowej, wykonali lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
– 51-letni pacjent z powodu pękniętej przegrody był najpierw operowany przez zespół Kliniki Kardiochirurgii. Z dojścia od lewej i prawej komory, wszyto łatę chirurgiczna, która wzmocniła uległą martwicy przegrodę, w sercu chorego. Niestety, wskutek osłabienia tkanek, wywołanego przebytym zawałem w górnym biegunie wszytej łaty, doszło do wykształcenia się ponownego częściowego ubytku w przegrodzie międzykomorowej. Stan chorego pogarszał się, czyniąc niemożliwym klasyczną reoperację z ponownym otwarciem klatki piersiowej – informuje lek. Łukasz Rekść z Pracowni Hemodynamiki ŚCK.
W takiej sytuacji, zespół podjął się próby zamknięcia ubytku z użyciem specjalnego okludera, drogą interwencji przezskórnej – dodaje lekarz.
Zabieg zamknięcia ubytku w operowanej uprzednio przegrodzie międzykomorowej, lekarze z WSzZ wykonali korzystając z doświadczeń zaprzyjaźnionego ośrodka w Trzyńcu w Czechach. Pacjent trafił ponownie na stół w krótkim czasie, po klasycznej operacji naprawczej ubytku.
51- letni chory był operowany przez zespół lekarzy w składzie: prof. Dariusz Dudek, dr Edward Pietrzyk i lek. Łukasz Rekść.
– Po zabiegu, stan pacjenta ustabilizował się, w kontrolnych badaniach echokardiograficznych przeciek przez przegrodę uległ praktycznie całkowitemu zamknięciu – reasumuje Łukasz Rekść.
Jest to kolejny rodzaj strukturalnych zabiegów naprawczych realizowanych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Od kwietnia zeszłego roku, w ŚCK są wykonywane zabiegi przezcewnikowej wymiany zastawki aortalnej (TAVR).
W tym rok,u rozpoczęto wykonywanie zabiegów naprawczych ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej.
Lekarze przygotowują się również do kontynuacji programu dotyczącego przezskórnych procedur naprawczych niedomykalności zastawki dwudzielnej – tzw. Mitra Clip.