Blanka, Oskar i Olaf – trojaczki urodzone 18 czerwca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach czują się już dobrze i w najbliższych dniach opuszczą szpital. Maluszki powitali w gronie mieszkańców województwa i miasta: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Jak mówiła Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii w WSzZ, pierwsza na świat przyszła dziewczynka, a później jej bracia. Przy porodzie obecne było około 20 osób: neonatolodzy, ginekolodzy i położnicy, anestezjolog, położne, pielęgniarki.
Trojaczki, tuż po urodzeniu wymagały wsparcia: nie potrafiły same oddychać, musiały przebywać w inkubatorze i potrzebowały specjalistycznego żywienia. – Obecnie są już samodzielne i gotowe, aby wyjść do domu. Jest w nich ogromny potencjał – powiedziała doktor Grażyna Pazera.
Ciążę prowadził dr n. med. Grzegorz Świercz – zastępca kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii w WSzZ. Lekarz wyraził ogromne wyrazy uznania dla mamy, która przed porodem spędziła w szpitalu długie tygodnie. Jak przyznał, to dzięki jej zdyscyplinowaniu, ciążę trojaczą udało się doprowadzić do 33 tygodnia, co w takich przypadkach nie jest łatwe. Jak przyznał położnik, natura sama zadecydowała, że poród powinien się rozpocząć w tym samym terminie, który ustalili lekarze.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski złożył rodzicom gratulacje, przyznał, że potrójny poród cieszy Go nie tylko z uwagi na to, że powiększa się grono mieszkańców regionu, ale i dlatego, że sam jest pediatrą i szczęśliwym ojcem m.in.: bliźniaków. Wojewoda przyznał, że dzieci to sama radość, ale ręce i kręgosłupy mogą rodziców boleć.
W społeczności miasta Kielce, nowych obywateli powitał prezydent Kielc Bogdan Wenta. Gratulacje rodzicom i dziadkom złożył Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala.
Rodzice trojaczków i dziadek Tadeusz Dziedzic dziękowali personelowi medycznemu szpitala za opiekę i profesjonalizm zarówno w opiece nad ciężarną, w trakcie skomplikowanego porodu, jak i nad samymi dziećmi. Mama – pani Paulina podkreśliła, że z uwagi na pandemię, rodzice nie mogą obecnie przebywać z córką i synami, ale zespół Kliniki Neonatologii zapewnia trojaczkom doskonałą opiekę.
Porody trojacze odbywają się raz na 6400 porodów. To pierwszy poród trojaczy w WSzZ od kilkunastu miesięcy.
Źródło fot. UM/Radio eM Kielce/WSzZ