Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, w porozumieniu z TVP 3 Kielce i Radiem Kielce rozpoczął w regionie świętokrzyskim kampanię informacyjną „SOR(RY), tu ratuje się życie!” Pomysłodawcą akcji jest Śląska Izba Lekarska, która zapoczątkowała kampanię, realizowaną obecnie w różnych miejscach kraju. Dobowo, w SOR WSzZ, pomoc udzielana jest 150-200 osobom. W upały liczba ta wzrasta do nawet 300 pacjentów. W trakcie konferencji rozpoczynającej kampanię do społeczeństwa wystosowano apel aby do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szpitala na kieleckim Czarnowie zgłaszali się wyłącznie pacjenci w poważnych stanach.
W zeszłym tygodniu, do SOR Szpitala Zespolonego w Kielcach przyjechała pacjentka, którą dziobnął kogut. Regularnie zgłaszają się tu osoby z obtartymi piętami, ukąszone przez kleszcza, czy pogryzione przez komary bądź z kilkudniową infekcją, bolącym gardłem czy biegunką.
– Wychodząc z założenia, że lepiej coś robić niż nie robić nic, kontynuujemy akcję zapoczątkowaną na Śląsku, tak aby uzmysłowić potencjalnym pacjentom z drobniejszymi dolegliwościami, że nie zawsze powinni szukać pomocy w SOR – tak aby niepotrzebnie nie czekali w kolejce i aby nie narażali siebie, ani osób w ciężkich stanach, które z uwagi na dużą liczbę chorych, może nie będą miały udzielonej pomocy we właściwym czasie i na właściwym poziomie – stwierdził Bartosz Stemplewski dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Jak wyjaśnił, WSzZ jest największą placówką w Świętokrzyskiem, a do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego trafiają pacjenci z całego regionu, dlatego jest to najbardziej przeciążony SOR w województwie.
Doktor Katarzyna Orłowska, kierująca tym Oddziałem poinformowała, że dobowo przechodzi przez niego 150 do 200 pacjentów, a aż około 70-80 procent z tej liczby są to osoby, które powinny uzyskać opiekę medyczna w POZ, albo po godzinie 18 oraz w weekendy i święta, w poradniach nocnej i świątecznej opieki medycznej.
Kierownik oddziału wyjaśniała, że dużą grupę pacjentów stanowią osoby skierowane do SOR przez lekarzy POZ, którzy przerzucają na szpital obowiązek wykonania u tych chorych dalszej diagnostyki.
– Niektórzy posiadają wręcz pisemne skierowanie, inni przekierowani są ustnie. Przychodzą do nas także chorzy, których nie przyjęto w przychodni z powodu braku miejsc – opowiadała Katarzyna Orłowska.
Wielu pacjentów, zgłasza się do SOR chcąc uzyskać pomoc specjalistów i dzięki temu ominąć kolejki, co jak podkreślała dr Orłowska, jest błędnym przekonaniem, gdyż lekarze pracujący w SOR posiadają specjalizacje dedykowane do leczenia ludzi w stanach nagłego zagrożenia życia. Na wyniki badań w oddziale trzeba czekać kilka godzin, czego szpital absolutnie nie może przyspieszyć.
– Nasz SOR jest przeciążony, zdarzają się momenty, że nie ma fizycznie miejsc siedzących, ani leżących. Jest wręcz brak możliwości przejęcia dodatkowych pacjentów z karetek, co jest konsekwencją nadmiernego napływu pacjentów z błahymi dolegliwościami, a to powoduje przekroczenie krytycznej granicy bezpieczeństwa – jest wówczas ograniczona możliwość zajmowania się osobami w ciężkich stanach ! – podkreślała dr Katarzyna Orłowska.
Problemem SOR WSzZ są również nietrzeźwi pacjenci, którzy wielokrotnie przez wiele godzin trzeźwieją na oddziale.
Kampanię „SOR(RY) tu ratuje się życie!” wsparło Polskie Radio Kielce i TVP 3 Kielce. Stacje wyprodukowały spoty, które mają uczulić społeczeństwo, że do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych powinni trafiać tylko chorzy w najcięższych stanach.
Redaktor Magdalena Sitek z Polskiego Radia Kielce zapowiedziała, że spot na antenie stacji emitowany będzie przez całe wakacje, a w ciągu najbliższych dwóch tygodni parokrotnie w ciągu dnia.
Ekipa TVP 3 Kielce spot telewizyjny nakręciła kilka dni temu w obrębie SOR WSZZ oraz m.in. w Klinice Neurochirurgii. Aktorami są pracownicy szpitala i studenci medycyny. Reżyser Piotr Łataś, przyznał, jak bardzo poruszył go wieczór spędzony w SOR, gdy zdjęcia trzeba było parokrotnie przerywać m.in. z powodu tego, że nagle przywieziono pacjenta z zatrzymaniem krążenia i zespół musiał ratować życie.
Spot wyprodukowany w Radiu Kielce
Spot TVP 3 Kielce, nakręcony w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym dostępny jest na stronie facebookowej szpitala.