Przed długim, listopadowym weekendem przypominamy jacy pacjenci powinni trafiać do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
SOR to miejsce gdzie udzielana jest pomoc osobom w stanach nagłego zagrożenia życia, czyli takim, które miały wypadek, poważny uraz, gwałtownie, poważnie zachorowały.
Świętokrzyski Oddział NFZ na swoich stronach podaje, że do stanów nagłego zagrożenia życia i zdrowia zaliczamy między innymi:
- utratę przytomności;
- drgawki;
- zaburzenia świadomości;
- nagły, ostry ból w klatce piersiowej;
- zaburzenia rytmu serca;
- nasiloną duszność;
- nagły, mocny ból brzucha;
- uporczywe wymioty;
- gwałtowny, nagły poród;
- ostre reakcje uczuleniowe będące skutkiem zażycia leku, ukąszenia, użądlenia;
- zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami;
- rozległe oparzenia;
- udar cieplny;
- wyziębienie organizmu;
- porażenie prądem;
- podtopienie;
- agresję spowodowaną chorobą psychiczną;
- dokonaną próbę samobójczą;
- upadek z dużej wysokości;
- rozległą ranę będącą efektem urazu;
urazy kończyn dolnych nie pozwalające na samodzielne poruszanie się.
Osoby w lżejszych stanach chorobowym powinny w weekend szukać pomocy w placówkach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Lista tych miejsc dostępna jest na: http://www.nfz-kielce.pl/wp-content/uploads/2019/09/nisoz_tabela_20190419.pdf
Jednocześnie przypominamy, że zespół Szpitalnego Oddziału Ratunkowego ma prawo przekierować pacjentów nie będących w stanie zagrożenia życia do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w tym do ośrodków nocnej i świątecznej opieki medycznej. Dotyczy to osób, którym w trakcie triage przydzielono kolor zielony bądź niebieski.
Regulamin Organizacyjny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (Dz. U. 2019, poz. 1213 z późn. zm.), określa, że pacjenci trafiający do SOR są segregowani według pięciostopniowej „kategorii pilności.” Kolor czerwony otrzymują chorzy w stanach najcięższych, którzy wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Kolor pomarańczowy dostają pacjenci, który na pierwszy kontakt z lekarzem mogą czekać maksymalnie do 10 minut. Kolor żółty przydzielony zostaje osobom, które są w stanie umożliwiającym godzinne oczekiwanie na badanie lekarskie. Kolor zielony oznacza, że pacjent na kontakt z lekarzem może czekać nawet do 120 minut, a kolor niebieski oznacza oczekiwanie nawet do 240 minut. Pacjenci, którym przypisane zostaną dwie ostatnie kategorie pilności, mogą być kierowani z SOR do placówek POZ bądź nocnej i świątecznej opieki medycznej!
Zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym WSzZ, lekarz dyżurny ma 48 godzin na podjęcie decyzji o skierowaniu pacjenta na leczenie do oddziałów bądź o odmowie przyjęcia osoby, która nie jest w stanie nagłego zagrożenia życia.