Tutaj często liczą się minuty. Za szybkimi decyzjami, diagnostyką i leczeniem stoją jednak przede wszystkim ludzie.
![]()
6 lekarzy specjalistów, 9 lekarzy rezydentów, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, zespół fizjoterapeutyczny, psychologiczny i logopedyczny oraz zespół pielęgniarski – to oni każdego dnia tworzą 𝐊𝐥𝐢𝐧𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲 𝐎𝐝𝐝𝐳𝐢𝐚ł 𝐋𝐞𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚 𝐔𝐝𝐚𝐫𝐨́𝐰 𝐌𝐨́𝐳𝐠𝐮 𝐳 𝐏𝐨𝐝𝐨𝐝𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐞𝐦 𝐍𝐞𝐮𝐫𝐨𝐥𝐨𝐠𝐢𝐢 𝐖𝐨𝐣𝐞𝐰𝐨́𝐝𝐳𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐒𝐳𝐩𝐢𝐭𝐚𝐥𝐚 𝐙𝐞𝐬𝐩𝐨𝐥𝐨𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐰 𝐊𝐢𝐞𝐥𝐜𝐚𝐜𝐡.
Są przy pacjentach w sytuacjach, które często pojawiają się nagle i bez ostrzeżenia. Ich praca wymaga wiedzy, odpowiedzialności, opanowania i umiejętności działania pod presją, właśnie wtedy, gdy chory oraz jego bliscy najbardziej potrzebują poczucia, że są w dobrych rękach.
Oddziałem kieruje 𝐝𝐫 𝐧. 𝐦𝐞𝐝. 𝐉𝐚𝐜𝐞𝐤 𝐀𝐧𝐭𝐞𝐜𝐤𝐢, a funkcję 𝐩𝐢𝐞𝐥𝐞̨𝐠𝐧𝐢𝐚𝐫𝐳𝐚 𝐤𝐨𝐨𝐫𝐝𝐲𝐧𝐮𝐣𝐚̨𝐜𝐞𝐠𝐨 pełni 𝐦𝐠𝐫 𝐏𝐚𝐰𝐞ł 𝐁𝐨𝐣𝐚𝐫𝐬𝐤𝐢. W działalność konsultacyjną, dydaktyczną i naukową ośrodka zaangażowany jest również prof. dr hab. n. med. Grzegorz Kozera.
Oddział o III poziomie referencyjności zapewnia specjalistyczną opiekę pacjentom z chorobami naczyniowymi mózgu oraz innymi schorzeniami neurologicznymi. Prowadzona jest tu diagnostyka, leczenie i wczesna rehabilitacja chorych, między innymi po udarach niedokrwiennych i krwotocznych oraz przemijających epizodach niedokrwiennych.
Każdego roku hospitalizowanych jest tu ponad 1500 pacjentów. Ośrodek odgrywa kluczową rolę w zabezpieczeniu neurologicznym około 600–700 tysięcy mieszkańców regionu.
Jednym z najważniejszych obszarów jego działalności jest leczenie pacjentów w ostrej fazie udaru mózgu. Większość chorych zakwalifikowanych do leczenia trombolitycznego otrzymuje lek w czasie krótszym niż 20 minut od przybycia do szpitala. Zdarzają się również sytuacje, w których leczenie rozpoczyna się już po 12–15 minutach.
Tak szybka reakcja jest możliwa dzięki dobrej organizacji pracy i współpracy całego zespołu. W przypadku udaru nie można stracić ani chwili, im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa jest szansa na ograniczenie skutków choroby i powrót pacjenta do samodzielności.
Nasz szpital jest jedyną placówką w województwie świętokrzyskim, w której wykonywane są trombektomie mechaniczne. Na leczenie trafiają tu pacjenci z całego regionu. Dzięki zaawansowanym metodom neuroobrazowania u wybranych chorych możliwość przeprowadzenia zabiegu może być oceniana nawet do 24 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.
Zespół współpracuje także ze Świętokrzyskim Centrum Pediatrii i Oddziałem Neurologii Dziecięcej w leczeniu udarów mózgu u dzieci. Choć zdarzają się one rzadziej niż u osób dorosłych, również najmłodsi pacjenci wymagają szybkiej diagnostyki i wspólnego działania specjalistów.
Wysoki poziom organizacji leczenia udarów w regionie został doceniony Certyfikatem Angels. To wyróżnienie jest efektem współpracy zespołów ratownictwa medycznego, regionalnych oddziałów udarowych oraz specjalistów Świętokrzyskiego Centrum Neurologii.
Dziękujemy całemu zespołowi oddziału. Za to, że w pracy, w której wszystko dzieje się szybko, potraficie zachować spokój i dawać go także pacjentom oraz ich bliskim. Za obecność w momentach, w których trudno znaleźć właściwe słowa, a liczą się przede wszystkim działanie, uważność i człowiek. ![]()