2068 porodów – najwięcej w Świętokrzyskiem, miało miejsce, w mijającym roku, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonego w Kielcach. Liczba porodów, w porównaniu do roku 2015, kiedy to odbyło się ich 1902, wyraźnie wzrosła.
43 razy w Szpitalu Zespolonym w Kielcach, w minionym roku rodziły się bliźniaki, a trzy razy w klinice szczęśliwie rozwiązano ciąże trojacze.
Doktor Grzegorz Wydrzyński – zastępca kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii WSzZ tłumaczy, że ciąż wielorakich jest więcej, dlatego że powszechnie stosowane są obecnie procedury wspomaganego rozrodu, ale niejednokrotnie ciąże bliźniacze występują samoistnie.
W Szpitalu Zespolonym w Kielcach rodzą panie nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale i regionów ościennych: Małopolski, Śląska, Mazowsza, Podkarpacia.
Do Kliniki Położnictwa i Ginekologii, która posiada III poziom referencyjności trafiają wszystkie najcięższe, patologiczne ciąże. – Wiele z nich musi być rozwiązanych przez cesarskie cięcia – przyznaje doktor Grzegorz Wydrzyński.
Grażyna Pazera – kierownik Kliniki Neonatologii w WSzZ podkreśla, że zespół lekarsko, pielęgniarski ma bardzo satysfakcjonujące wyniki dotyczące umieralności okołoporodowej dzieci. Większość noworodków udaje się uratować, większość wcześniaków rozwija się prawidłowo.
– Cieszymy się, że rodzice wybierają nasz szpital na miejsce porodów – mówi Grażyna Pazera.
Neonatolog wspomina, że w 2016 roku, najbardziej zapamiętała nagły poród trojaczy w Wielką Niedzielę. Z uwagi na zagrożenie życia dzieci, należało natychmiast, mimo świąt, zgromadzić liczący kilkanaście osób zespołów lekarsko-pielęgniarskich i przeprowadzić cesarskie cięcie. Wszystko zakończyło się szczęśliwie.
W mijającym roku Klinika Neonatologii WSzZ wzbogaciła się o aparaty do podawania dzieciom tlenku azotu. Na poprawę jakości opieki – co podkreśla Grażyna Pazera – niewątpliwie wpłynęły sprowadzane z profesjonalnego laboratorium, mieszanki do żywienia pozajelitowego noworodków.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest miejscem, gdzie w 2017 roku przyszły na świat pierwsze dzieci w regionie. Tuż po północy ( o 00.04 i 00.05), w placówce na kieleckim Czarnowie urodziły się bliźniaki – Aleksander i Oliwier.
Aleksander i Oliwier z rodzicami Katarzyną i Karolem Grabowiec