30 wykwalifikowanych fizjoterapeutów dba o pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Terapeuci odwiedzają wszystkie oddziały zlokalizowane przy ulicy Grunwaldzkiej 45 i prowadzą rehabilitację dorosłych chorych w różnych stanach.
Pomocy fizjoterapeutów potrzebują praktycznie wszyscy pacjenci szpitala. – Każdy z nas wie, że osoba, która leży przez tydzień w łóżku jest osłabiona. Dodatkowo, niekorzystnie na jej stan zdrowia wpływają choroby współistniejące oraz np. antybiotykoterapia – tłumaczy Rafał Sowiński vel Sawa, koordynator fizjoterapeutów i masażystów w WSzZ. Wylicza, że zespół, którym kieruje, opiekuje się pacjentami m.in. na oddziałach działających w Świętokrzyskim Centrum Neurologii, oddziałach kardiologicznych (w tym na salach intensywnego nadzoru), na ortopedii , neurochirurgii oraz oddziale angiochirurgii, a nawet na Intensywnej Terapii B, gdzie leżą chorzy w bardzo ciężkich stanach.
Przebieg rehabilitacji jest uzależniony od schorzenia. Rafał Sowiński vel Sawa tłumaczy, że w przypadku udarów, rehabilitacja ma największe znaczenie w ciągu 3-4 miesięcy od wystąpienia zachorowania, a chorych ortopedycznych należy usprawniać już w pierwszych dniach pobytu w szpitalu.
Fizjoterapeuci z WSzZ dokształcają się systematycznie na różnych kursach specjalistycznych, dzięki czemu uzyskują uprawnienia do usprawniania chorych w całej Unii Europejskiej.