Ponad 100 tysięcy 770 porad udzielili w zeszłym roku lekarze przyjmujący w poradniach funkcjonujących w ramach Wojewódzkiej Przychodni Przyszpitalnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Poradniami dysponują prawie wszystkie oddziały i kliniki lecznicy na Czarnowie. W Przychodni Przyszpitalnej
można uzyskać ambulatoryjnie pomoc m.in.: dermatologa, nefrologa, neurochirurga, kardiochirurga, neonatologia, ortopedy, chirurga naczyniowego i okulisty. W Poradni Diabetologicznej, we wtorki i czwartki, przyjmowane są kobiety ciężarne z cukrzycą, z całego województwa świętokrzyskiego.
– Obowiązują przyjęcia pacjentów z wyznaczonym terminem – bezpośrednio czy telefonicznie lub internetowo, a jeśli są nagłe zachorowania, też są pacjenci przyjmowani, z tym, że obowiązuje zasada dostarczenia skierowania, w ciągu dwóch tygodni od wizyty – podkreśla doktor Bogusław Kupis, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Przyszpitalnej.
Lekarz dodaje, że jeśli poradnia skierowania nie otrzyma, Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za daną wizytę. W ten sposób powstają nadwykonania.
Magister Marzena Jaworska –Kurek – pielęgniarka koordynująca pracę Przychodni Przyszpitalnej przypomina, że skierowania nie obowiązują jedynie do poradni ginekologicznej. Od zeszłego roku, z takim dokumentem, od lekarza POZ, należy zgłaszać się również do okulisty i dermatologa.
Na wizytę do poszczególnych poradni w Szpitalu Zespolonym czeka się średnio od dwóch do kilku miesięcy. Najbardziej oblegani są endokrynolodzy. Obecnie pacjenci do tego specjalisty są w WSzZ zapisywani na czerwiec 2017 roku.
Poza strukturami Wojewódzkiej Przychodni Przyszpitalnej, w lecznicy na Czarnowie funkcjonują także poradnie: pediatryczne oraz kardiologiczna, neurologiczna i laryngologiczna.