Około 60 procent zabiegów realizowanych planowo w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wykonywanych jest metodami małoinwazyjnymi. Zespół dąży do tego, by również coraz więcej operacji przepuklin było realizowanych laparoskopowo.
Dr n. med. Łukasz Nawacki, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej podaje, że w Polsce, metodami małoinwazyjnymi wykonywanych jest zaledwie kilka procent operacji przepuklin pachwinowych, podczas gdy w krajach zachodnich jest to kilkadziesiąt procent: w Niemczech około 44 proc, a we Francji około 34 proc. Chirurdzy ogólni z WSzZ na przestrzeni 2 lat, laparoskopowo zoperował przepukliny u około 100 pacjentów. 90 procent tych zabiegów dotyczyła przepuklin pachwinowych.
– Dzięki metodom minimalnie inwazyjnym, chory szybciej wraca do pełnej sprawności, pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości bólowe, czas hospitalizacji i okres rekonwalescencji są krótsze – wyjaśnia doktor Łukasz Nawacki. Specjalista dodaje, że po takiej operacji efekt kosmetyczny jest lepszy (nacięcia do 2 cm), a do tego, maleje ryzyko zakażenia miejsca operowanego.
Laparoskopowo można zaopatrzyć jednoczasowo obustronne przepukliny pachwinowe. Dodatkowo, ta metoda operacyjna jest zalecana kobietom i pacjentom, którzy mają nawrót schorzenia.
Lekarz podkreśla, że leczenia operacyjnego, zwłaszcza w przypadku osób pracujących fizycznie i prowadzących aktywny tryb życia, nie należy odkładać. Przepuklina jest bowiem otworem w powłokach ciała, który należy zaszyć. Nie ma metod fizjoterapeutycznych czy leków, które go zamykają.
Pacjent wymaga pilnej konsultacji chirurgicznej jeżeli odczuwa: dyskomfort, przepuklina powiększa się, wywołuje nudności, zmiany skórne, a przede wszystkim gdy zawartość jamy brzusznej, która wychodzi przez otwór przepukliny nie ulega odprowadzeniu (tzw. uwięźnięcie).
Dr Nawacki informuje, że chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oprócz zabiegów usunięcia przepuklin pachwinowy, oferują szeroki wachlarz zabiegów wykonywanych metodami małoinwazyjnymi.
Są to: usunięcie pęcherzyka żółciowego (zabiegi planowe i ostrodyżurowe), usunięcie wyrostka robaczkowego, operacje perforacji przewodu pokarmowego, częściowe i całkowite usunięcie żołądka, m.in. z powodów onkologicznych, usunięcie jelita grubego (hemikolektomia) i cienkiego, m.in. z powodów onkologicznych z zespoleniami wykonywanymi wewnątrzbrzusznie, a także operacje przepuklin przeponowych i bariatryczne u pacjentów z otyłością oraz zabiegi antyrefluksowe.