Trwa Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. Celem kampanii jest uczulenie społeczeństwa, by racjonalnie korzystać z antybiotyków.
– Apel jest i do lekarzy i do rodziców, żeby nie stosować antybiotyków niepotrzebnie. Leki te nie działają w infekcjach wirusowych, nie skracają w żaden sposób przebiegu takich chorób i nie obniżają gorączki. Antybiotyki stosujemy tylko w udokumentowanych chorobach bakteryjnych – podkreśla doktor Zdzisław Domagała, kierownik I Kliniki Pediatrii Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii i jednocześnie konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii. Jak dodaje lekarz, przy wirusowych chorobach wystarcza leczenie objawowe, albo leki przeciwwirusowe.
Pacjenci powinni przyjmować tylko antybiotyki przepisane przez lekarza i stosować je zgodnie z jego zaleceniami – terapii nie wolno przerywać nawet jeśli chory poczuje się lepiej. Samowolne przyjmowanie antybiotyków może spowodować, że te stracą skuteczność, a do tego w organizmie pacjenta mogą wytworzyć się bakterie z którymi lek sobie nie poradzi. Jak podają specjaliści, problem bakterii niewrażliwych na coraz liczniejsze antybiotyki narasta lawinowo.
Poza tym, jak czytamy w materiałach dotyczących kampanii, pojawianie się, rozprzestrzenianie i selekcja szczepów lekoopornych stanowi duże zagrożenie bezpieczeństwa pacjentów hospitalizowanych.
Więcej na ten temat można przeczytać na www.antybiotyki.edu.pl