Osoby powyżej 65. roku życia, z nadciśnieniem tętniczym, otyłością, palące papierosy, u których występują także inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, cały czas mogą skorzystać z bezpłatnych badań pod w kierunku tętniaków aorty brzusznej. Badania finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia, realizowane są w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020.
Rejestracja na badania prowadzona jest pod numerem infolinii 22 417 13 25, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-18.
Pacjentom zakwalifikowanym do programu wykonywane jest badanie USG – trwające kilka minut, bezbolesne i zupełnie nieinwazyjne. Celem programu realizowanego w podmiotach leczniczych w całej Polsce jest zwiększenie wykrywalności tętniaków aorty brzusznej, co może przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby, która często przebiega bezobjawowo. Śmiertelność w przypadku planowego leczenia tętniaka wynosi zaledwie około 1 %. Gdy tętniak pęka umiera ok. 75% chorych.
Kilkoro pacjentów zbadanych w ramach programu w WSzZ, u których wykryto tętniaki, zostało już zoperowanych. Duża grupa osób ze zdiagnozowanym poszerzeniem aorty została, z zaleceniem stałej kontroli, skierowana pod opiekę lekarza rodzinnego.