Około 80 wolnych miejsc specjalizacyjnych jest obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Zainteresowani kształceniem się w największej lecznicy w regionie mają do wyboru szereg różnych specjalizacji.
Szkolenie, jak wyjaśnia dr n. hum. Anna Nowocień – specjalista do spraw badań klinicznych i specjalizacji może odbywać się w trybie rezydenckim lub pozarezydenckim.
Wolne miejsca specjalizacyjne w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym dotyczą bardzo wielu dziedzin medycyny.
Najwięcej możliwości mają lekarze, którzy zechcą szkolić się w dziedzinie chorób wewnętrznych. Przyszli interniści mogą specjalizować się zarówno w Klinice Chorób Wewnętrznych ( 6 miejsc), Oddziale Chorób Wewnętrznych I ( 12 miejsc ), jak i w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii ( 7 miejsc ) i w Klinice Nefrologii ( 4 miejsca ).
Dr hab. n. med. prof. UJK Zbigniew Siudak – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych WSzZ uważa, że specjaliści w dziedzinie chorób wewnętrznych będą coraz bardziej pożądani, co pokazuje już m.in. fakt, że Ministerstwo Zdrowia uważa tę specjalizację za priorytetową. Także władze województwa zamierzają wspierać stypendiami szkolących się w tym kierunku. Zdaniem profesora Siudaka, interna nie cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż jest to dziedzina trudna, która w obecnym systemie oferuje głównie możliwość pracy w szpitalu, a do tego wypierają ją inne, bardziej zawężone specjalizacje.
4 wolne miejsca specjalizacyjne są w Klinice Chorób Zakaźnych. Kierujący oddziałek dr Paweł Pabjan mówi, że WHO wśród 10 największych zagrożeń ludzkości, aż 6 wiąże z chorobami zakaźnymi. Dlatego, zdaniem lekarza, na specjalizacje te będzie coraz większe zapotrzebowanie, także w świetle narastającej antybiotykooporności czy z uwagi na ruchy antyszczepionkowe i związany z tym powrót wielu schorzeń.
Wolne miejsca specjalizacyjne w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym dotyczą również takich dziedzin medycyny jak: anestezjologia i intensywna terapia, angiologia, chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, diabetologia, kardiochirurgia, kardiologia, medycyna ratunkowa, nefrologia, neonatologia, neurologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, otorynolaryngologia dziecięca, rehabilitacja medyczna.
Szczegółowy wykaz miejsc dostępny jest na stronie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego:
Źródło fot: Jarosław Kubalski/Radio Kielce