W październiku, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpocznie się realizacja programu immunizacji, czyli profilaktyki zakażeń wirusem RSV u wcześniaków. Program jest prowadzony w Polsce od 25 lat, a w WSzZ od 5 lat.
– W naszej Poradni Neonatologicznej, szczególna grupa dzieci otrzymuje immunizacje. Jest to podanie przeciwciał monoklonalnych. Do tej pory, otrzymywały je dzieci urodzone przedwcześnie (początkowo przed 29. tygodniem), a w tej chwili przed 33. tygodniem. W tym roku, immunizacja obejmie również dzieci z ciężkimi wadami i chorobami serca – informuje lek. Grażyna Pazera, kierownik Klinicznego Oddziału Neonatologii w WSzZ.
W zeszłym roku, przeciwciała otrzymało w szpitalu około 50 noworodków.
W tym roku – jak szacuje dr Pazera – liczba ta wzrośnie do 80 dzieci.
Podawanie małym pacjentom przeciwciał monoklonalnych rozpoczyna się w październiku i trwa do kwietnia. Wcześniaki rozpoczynają proces leczniczy w oddziale, a następnie, kolejne dawki ,otrzymują w poradni.
Jak informuje Grażyna Pazera, koszt pełnej immunizacji to około 20 tysięcy złotych, dlatego przeciwciała może otrzymać, w ramach refundacji, tylko określona grupa dzieci. Na podstawie danych medycznych widać korzystny efekt, ponieważ dzieci otrzymujące przeciwciała, są skutecznie chroniona przed ciężkim zachorowaniem – przekonuje kierownik oddziału.
Neonatolog wyjaśnia, że wirus RSV, który atakuje układ oddechowy jest bardzo groźny, szczególnie dla dzieci poniżej 1. roku życia. Powoduje bowiem martwicę nabłonka dróg oddechowych i pęcherzyków płucnych.
– U dzieci na etapie wzrastania i noworodków, układ oddechowy rośnie, jeśli zaatakuje go wirus, może dojść do uszkodzenia i pełnej niewydolności a w konsekwencji do zahamowania rozwoju płuc – podkreśla Grażyna Pazera.
Infekcja wirusem RSV zaczyna się niewinnie, od delikatnego kataru, a w trzeciej dobie, następuje pogorszenie stanu zdrowia. U dzieci poniżej 3 miesiąca, może dojść do pełnej niewydolności oddechowej, z zagrożeniem życia.
W ubiegłym roku, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym brakowało miejsc dla dzieci, które wymagały hospitalizacji z powodu wirusa RSV.
Zakażenia rozpoczęły się we wrześniu. W tym roku, z uwagi na pogodę, sezon zachorowań jeszcze się nie rozpoczął.
Grażyna Pazera podkreśla, że należy chronić noworodki przed infekcjami, kontaktem z chorym, starszym rodzeństwem. Jej zdaniem, warto karmić piersią niemowlęta i z pewnością w ich otoczeniu nie wolno palić papierosów, gdyż jest to czynnik bardzo uszkadzający układ oddechowy i narażający na głębsze zaburzenia oddechowe.
Fot. Anna Trawka