Profesor Piotr Czauderna – kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego operował wspólnie z chirurgami dziecięcymi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
2 sierpnia, profesor wziął udział w dwóch, trudnych zabiegach.
Pod przewodnictwem uznanego specjalisty, uważanego za jednego z najwybitniejszych chirurgów dziecięcych w Polsce, zoperowane zostały dwie dziewczynki – jedna z torbielą w śledzionie, druga z torbielą w nadnerczu.
Profesor Piotr Czauderna w Klinice Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach gościł po raz trzeci, ale pierwszy raz wziął udział w zabiegach.
Profesor podkreślił, że z kielecką kliniką współpracuje regularnie. – Jest to bardzo ważne, szczególnie w zakresie trudniejszych i rzadszych przypadków. Praktykuje się tak na całym świeci, nie tylko w Polsce. Dzisiejsze środki komunikacji elektronicznej umożliwiają przekazywanie zdjęć, więc te konsultacje, telekonsultacje są dużo łatwiejsze do zorganizowania, niż w przeszłości – stwierdził Piotr Czauderna.
Jak dodał, w Polsce jest zaledwie około 300 chirurgów dziecięcych, a tylko część z nich zajmuje się przypadkami bardziej zaawansowanymi, do tego cechą tej dziedziny medycyny jest fakt, że jest bardzo obszerna, nie ma odrębnych specjalistów od schorzeń poszczególnych narządów, tak jak jest w przypadku pacjentów dorosłych.
Profesor Czauderna zwrócił uwagę, że w pawilonie pediatrycznym i na Bloku Operacyjnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach są bardzo dobre warunki i wyposażenie jedno z najlepszych w Polsce, tak jak w gdańskim ośrodku, gdzie na stałe pracuje.
Doktor nauk medycznych Przemysław Wolak – kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej WSzZ tłumaczy, że zespół nieustannie szkoli się w nowych technikach, operuje laparoskopowo stąd regularne wizyty uznanych specjalistów, autorytetów w dziedzinie chirurgii dziecięcej.
– Bardzo ważna jest taka wymiana doświadczeń, bo dzięki temu nie zamykamy się w danym ośrodku, tylko mamy możliwość przekazania sobie najnowszych nowinek technicznych, technik operacyjnych. Nie wszystko można obejrzeć w Internecie – podkreślił doktor Wolak. Jego zdaniem, obecność wybitnych specjalistów, przy bardziej skomplikowanych zabiegach, zmniejsza niebezpieczeństwo związane z każdą operacją.
Klinika Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii współpracuje na stałe także m.in. z profesorem Dariuszem Patkowskim. Zespół rocznie wykonuje około 3 tysięcy operacji.