29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu.
Szacuje się, że w Polsce co osiem minut ktoś doznaje udaru mózgu. Jest to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności i jedna z głównych, po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci.
Chociaż ryzyko wystąpienia udaru wzrasta razem z wiekiem, coraz częściej na oddziały udarowe, również do Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach trafiają ludzie młodzi, z pozoru zdrowi.
W 80 procentach za ryzyko udaru mózgu odpowiada 5 modyfikowalnych czynników:
nadciśnienie tętnicze,
palenie papierosów,
otyłość,
nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej.
Najczęstsze objawy udaru mózgu to:
niewyraźne widzenie,
utrudnienia w mówieniu,
opadający kącik ust,
uczucie niedowładu, słabości w jednej części ciała,
zawroty głowy,
silny ból głowy.
Bardzo ważne jest by w przypadku wystąpienia udaru, udać się jak najszybciej do szpitala, ponieważ kluczowy jest czas, w którym rozpocznie się leczenie.
Specjaliści wyjaśniają, że dożylne podanie leków u pacjentów udarowych możliwe jest w oknie czasowym do 4,5 godziny, a trombektomia, czyli zabieg mechanicznego usunięcia skrzepu przez dostęp naczyniowy, powinien rozpocząć się najpóźniej w ciągu 6 godzin. Te zabiegi od lat realizowane są w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.
Trombektomia czyli mechaniczne usunięcie skrzepu przez dostęp naczyniowy jest dedykowana pacjentom najciężej chorym, z największym deficytem, którzy bez tego zabiegu, albo nie przeżyją, albo staną się osobami leżącymi i wymagającymi opieki.