Ponad 100 operacji bariatrycznych jest wykonywanych każdego roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. To najskuteczniejsza metoda leczenia otyłości. 24 października obchodzony jest Dzień Walki z tą chorobą.
Chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przeprowadzają operacje bariatryczne od ponad 10 lat.
Są przeznaczone dla osób z otyłością ekstremalną: BMI powyżej 40 kg na m kwadratowy bądź powyżej 35 z chorobami współistniejącymi, takimi jak m.in.: nadciśnienie, hiperlipidemia, cukrzyca.
Zabiegi bariatryczne prowadzą do zmniejszenia objętości żołądka, bądź zmniejszenia wchłaniania treści z przewodu pokarmowego.
– Wykonujemy wszystkie dostępne obecnie rodzaje zabiegów chirurgicznych leczących otyłość. Typ operacji dobierany jest indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz jego chorób towarzyszących. Każdego roku operując bariatrycznie dajemy szansę ponad stu chorym, ale sukces leczenia zawsze jest po stronie pacjenta – informuje dr n. med. Piotr Bryk, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w WSzZ. Jak dodaje, chirurgia bariatryczna to najbardziej skuteczna metoda leczenia otyłości, która daje nie tylko największy, ale i najdłużej utrzymujący się spadek masy ciała. Pacjenci bariatryczni muszą współpracować m.in.: z dietetykiem, psychologiem. Zabieg daje im szansę, którą sami muszą wykorzystać.
– Dzięki tego typu operacjom potrafimy lepiej kontrolować leczenie chorób przewlekłych, wynikających z otyłości, poprzez zmniejszenie dawek, a i nierzadko całkowite odstawienie leków na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hiperlipidemię – dodaje doktor Piotr Bryk.
Pacjentów otyłych do zabiegów bariatrycznych przekonuje również dr n. med. Łukasz Nawacki, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w WSzZ.
Łukasz Nawacki wylicza, że po tego typu zabiegu, u większości operowanych pacjentów, w obserwacjach długoletnich (10 – 20 lat) utrzymuje się co najmniej 50% pierwotnego efektu.
Operacja bariatryczna „cofa zegar” postępu cukrzycy typu 2 – u 25% chorych, u których wykonano rękawową resekcję żołądka – nawet po 5 latach od zabiegu nie stosuje się leków przeciwcukrzycowych.
– Zabieg przyczynia się również m.in.: do spadku ryzyka zachorowania na nowotwory o 28 %, a w przypadku tych kojarzonych z otyłością nawet o 45% – dodaje dr Łukasz Nawacki, które wskazuje również, że po operacji, w ciągu roku, nawet w 80 procentach może dojść do remisji nadciśnienia tętniczego.
Światowa Organizacja Zdrowia już w 1997 roku ogłosiła globalną epidemię otyłości.