Trzy pobrania narządów od zmarłych dawców miały miejsce, w tym roku, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. W regionie, w 2022, było łącznie pięć pobrań: trzy w Kielcach oraz w szpitalach w Staszowie i pierwszy raz w historii w Busku-Zdroju.
Dr n. med. Jacek Bicki – pełniący obowiązki kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w WSzZ, który jest wojewódzkim konsultantem do spraw transplantologii dodaje, że w kilku przypadkach, stwierdzono śmierć mózgu u dawców, ale z przyczyn medycznych, nie udało pobrać się narządów.
Czekają na nie osoby, dla których przeszczep jest szansą na przeżycie, albo lepsze życie.
Tak jest m.in.: w przypadku pacjentów dializowanych. W ubiegłym roku, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach – jaj informuje dr Bicki – przeszczepiono 8 nerek. W tym roku przeprowadzono dotychczas już 6 takich zabiegów.
– To jest bardzo istotne, aby ludziom przypominać, że są pacjenci, których życie, na skutek różnych chorób, zależy od przeszczepu narządu od innej osoby, która umierając może pomóc – mówi Jacek Bicki. Chirurg i transplantolog zwraca uwagę, że w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, bez akceptacji rodziny, nigdy nie dochodzi do pobrania narządów, lekarze nie działają wbrew woli bliskich. Dlatego tak ważne jest, by o transplantologii, swoich decyzjach rozmawiać w domach.