Nefrolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, w sobotę – 9 marca, zapraszają na nieodpłatne badania w kierunku wczesnego wykrywania chorób nerek. Akcja profilaktyczna zostanie zorganizowana z okazji obchodzonego 14 marca, Światowego Dnia Nerek.
Dr n. med. Paweł Wróbel– kierownik Klinicznego Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek w WSzZ wyjaśnia, że badania będą ukierunkowane przede wszystkim na rozpoznawanie przewlekłej choroby nerek, która jest aktualnie zaliczana do chorób cywilizacyjnych i dotyczy od 10 do 12 procent populacji. Niestety świadomość populacyjna choroby jest niska – tylko 9 na 10 dotkniętych nią pacjentów wie o swojej chorobie a diagnozę ma postawioną zaledwie 6 procent chorych.
Tymczasem schorzenie wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, które może skutkować potrzebą częstych hospitalizacji a nawet zgonem. Ponadto nieodpowiednio leczone szybko postępuje do stadium schyłkowego wymagającego leczenia nerkozastępczego- dializoterapii bądź przeszczepienia nerki.
– We wczesnych stadiach, przewlekła choroba nerek przebiega bezobjawowo lub te objawy są niespecyficzne. Dlatego zaleca się, aby u osób bez czynników ryzyka badania w kierunku obecności schorzenia wykonać trzykrotnie w ciągu życia, a u pacjentów z grup ryzyka tej choroby takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, dodatni wywiad w kierunku chorób nerek w rodzinie, zaleca się badania raz w roku– informuje dr Paweł Wróbel.
Jak wyjaśnia nefrolog, badania stosowane w diagnostyce przewlekłej choroby nerek nie są skomplikowane- obejmują oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy, z oszacowaniem wskaźnika przesączania kłębuszkowego (eGFR) oraz wskaźnika albumina/ kreatynina (ACR) w pojedynczej próbce moczu.
Te badania będą realizowane w trakcie Białej Soboty, 9 marca. Zapisani pacjenci, w godzinach 9.00- 12.00 będą mieli wykonane nieodpłatne badania laboratoryjne. W godzinach popołudniowych osoby te będą mogły być skonsultowane przez specjalistę nefrologa.
Na badania obowiązują zapisy, pod numerem telefonu: 41 367 13 27, w dni powszednie, w godzinach 8.00-14.00.
– Do udziału w akcji zapraszamy wszystkie osoby dorosłe a zwłaszcza te zaliczane do grup ryzyka, z takimi chorobami jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub u których w rodzinie były stwierdzone choroby nerek– podsumowuje dr Paweł Wróbel.