Z okazji zbliżającego się 1 sierpnia, który jest Światowym Dniem Karmienia Piersią przypominamy, że w Klinicznym Oddziale Neonatologii naszego szpitala działa Zespół Wsparcia Laktacyjnego
MLEKO MAMY TO NIE TYLKO POŻYWIENIE
Karmienie piersią reguluje ciało i emocje noworodka. Kontakt skóra do skóry pomaga dziecku wyciszyć się, a mamie – budować głęboką więź z maluszkiem. Pokarm mamy buduje mikrobiotę jelitową dziecka i zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji oraz chorób cywilizacyjnych takich jak alergie, cukrzyca, otyłość, astma czy nowotwory.
EMOCJE MAMY PODCZAS KARMIENIA
Karmienie piersią wyzwala w kobiecie morze emocji
Te negatywne: związane z trudem w dostawianiu dziecka do piersi, bólem i niejasnym zachowaniem noworodka oraz pozytywne – daje poczucie bliskości i bezgranicznej miłości. Aby ze spokojem móc wpatrywać się w oczy noworodka i słuchać odgłosu przełykania potrzeba czasu, dużo cierpliwości i prawidłowego przygotowania.
ALTERNATYWA – KARMIENIE PIERSIĄ INACZEJ
Kobiety, dla których początki macierzyństwa są wyjątkowo trudne: mamy wcześniaków i dzieci chorych, wymagających działań medycznych oraz mamy, które ze względów medycznych nie mogą karmić piersią tuż po urodzeniu, mogą karmić piersią inaczej. Zespół oddziału zachęca i pomaga w odciąganiu i karmienia własnym pokarmem.
PORADNICTWO LAKTACYJNE W NASZYM SZPITALU:
Drogie Mamy!
Bez względu na to, jaką drogę wybierzecie, możecie liczyć na Zespół Wsparcia Laktacyjnego jaki działa na Oddziale Neonatologii.
W oparciu o Standard Opieki Okołoporodowej( Dz.U.2023.132t.j. I wersja od 11.07.23r), zapewniamy warunki prawidłowej laktacji i odżywiania noworodka:
Zarówno po porodzie siłami natury jak i po cięciu cesarskim
„kontakt skóra do skóry” (matka lub ojciec), zachęcanie mamy do rozpoznania momentu, kiedy dziecko jest gotowe do ssania piersi, pomoc w przystawieniu i prawidłowej pozycji.
Instruktaż na temat karmienia piersią, w zależności od czasu, który upłynął od porodu, pomoc w prawidłowym przystawieniu do piersi.
Bieżąca obserwacja objawów skutecznego i nieskutecznego karmienia, diagnozowanie problemów i rozwiązywanie ich zgodnie z aktualną wiedzą na temat laktacji oraz dokumentowanie wyników.
Instruktaż ręcznego pozyskiwania pokarmu przez mamę oraz zapewnienie szpitalnego sprzętu laktacyjnego i nauka jego obsługi
W Klinicznym Oddziale Neonatologii do dyspozycji mam są stacjonarne laktatory elektryczne, z których można korzystać w trakcie pobytu w szpitalu, po porodzie. W oddziale jest możliwość nieodpłatnego wypożyczenia przenośnego laktatora elektrycznego do domu.
Światowy Dzień Karmienia Piersią – 1 sierpnia rozpoczyna Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią