– Apele o oddawanie krwi są zawsze aktualne – powtarzają lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. To przesłanie jest istotne zwłaszcza w wakacje, gdy wzrasta liczba wypadków komunikacyjnych i jednocześnie, z powodu urlopów, maleje liczba dawców.
W Klinice Kardiochirurgii WSzZ, krwi potrzebuje praktycznie każdy operowany pacjent. – Jeśli chory idzie do planowego zabiegu i przewidujemy, że większych problemów nie będzie, to taki pacjent musi mieć zapotrzebowane co najmniej 2 jednostki krwi – tłumaczy doktor nauk medycznych Edward Pietrzyk – kierownik kliniki. Dodaje, że jeśli w trakcie np.: operacji tętniaka rozwarstwionego dojdzie do komplikacji, potrzeba kilka, a nawet kilkanaście litrów krwi.
Zapotrzebowanie na nią i jej preparaty pochodne, wzrasta również w przypadku konieczności zastosowania ECMO. I w wielu innych sytuacjach.
Bez wystarczającej ilości krwi chory może umrzeć.
W wakacje, z opóźnieniem, operowanych jest w pewnych okresach nawet około 10-procent pacjentów kardiochirurgii. Duże zapotrzebowanie na krew wykazują zawsze także inne oddziały zabiegowe.
Aktualnie, kliniki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach nie mają problemów z krwią, ale lekarze i personel placówki nieustannie zachęcają rodziny pacjentów, innych dawców do jej oddawania. Sytuacja może się bowiem błyskawicznie zmienić i krwi zacznie brakować.
Zwykle, największe kłopoty są z uzupełnieniem zapasów w krew z ujemnym Rh.
Aktualne informacje o tym jakich grup krwi brakuje w regionie, w danym momencie, można znaleźć na http://www.rckik-kielce.com.pl/