Strona główna » Kliniki » Klinika Otorynolaryngologii
Klinika nie prowadzi całodobowego ambulatorium. Lekarze pełnią dyżury według ustalonego harmonogramu, pacjenci w stanie zagrażającym życiu przyjmowani są całodobowo.
Klinika dysponuje nowoczesną aparaturą endoskopii krtani, tchawicy, oskrzeli, gardła, przełyku oraz zatok obocznych nosa.
Lekarze kliniki przyjmują pacjentów w:
– poradni otorynolaryngologicznej
– poradni audiologicznej
Klinika dysponuje także łóżkami dziecięcymi z oddzielnym węzłem sanitarnym.
kierownik kliniki: dr hab. n. med. Rafał Zieliński, prof. UJK
zastępca kierownika kliniki: dr n. med. Tadeusz Mierzwa
Pielęgniarka koordynująca: mgr Alina Jamrozik
W klinice wykonuje się:
– operacje migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego
– operacje przegrody nosa i zatok obocznych nosa wraz z operacjami polipów (metodą FESS)
– operacje guzów łagodnych głowy i szyi
– operacje onkologiczne – w zakresie chirurgii głowy i szyi
– operacje ucha środkowego i zewnętrznego
Odwiedziny pacjentów odbywają się w godzinach od 14:00 do 18:00.
Dodatkowo, w przypadku pacjentów poruszających się samodzielnie, istnieje możliwość odwiedzin w godzinach innych niż wyznaczone, za zgodą personelu oddziału.
Przygotowanie do zabiegu operacyjnego
W dniu przyjęcia do Kliniki Otorynolaryngologii prosimy dostarczyć:
– Zaświadczenie o szczepieniach na żółtaczkę typu B lub zaświadczenie o przeciwciałach.
– Jeśli pacjent jest lub był leczony specjalistycznie np. kardiologicznie, kardiochirurgicznie, neurologicznie, endokrynologicznie i/lub przez innego specjalistę zobowiązany jest do dostarczenia zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego.
– Jeśli pacjent w ciągu ostatniego roku miał wykonywane RTG klatki piersiowej – opis tego zdjęcia.
– Pacjent w dniu przyjęcia nie może mieć infekcji – bez kataru, kaszlu i opryszczki.
– Na 5 do 7 dni przed ustaloną datą zabiegu odstawić leki przeciwzakrzepowe: Acenocumarol, kwas acetylosalicylowy (np. Polopiryna, Acard, Polocard), inhibitory płytkowe (np. Plavix) i włączyć heparyny drobnocząsteczkowe podskórne – zawsze po konsultacji z lekarzem prowadzącym i/lub rodzinnym!
– Pacjent chory na cukrzycę – konsultacja diabetologiczna (postępowanie okołooperacyjne).
– Wszystkie leki jakie pacjent aktualnie stosuje.
– Aktualną konsultację specjalisty i ostatnie wypisy z oddziałów gdzie był hospitalizowany.
– Piżama i przybory toaletowe.
Ustalanie terminów przyjęcia do kliniki otorynolaryngologii
– do zabiegów operacyjnych ustalane w sekretariacie kliniki w godz. 9:00 – 12:00 (kwalifikacja do zabiegu operacyjnego przez lekarza dyżurnego w godz. 9:00-12:00)
– do zabiegów operacyjnych ustalane telefonicznie w godz. 12:00 – 13:00
– do badania błędnika (VNG) ustalane w sekretariacie kliniki w godz. 13:00 – 14:00
Przygotowanie do badania VNG – informacja dla pacjenta
Badanie VNG (videonystagmograficzne) służy diagnostyce chorych z zawrotami głowy. Zmiany chorobowe lub pobudzenie układu równowagi decydują o wystąpieniu dwóch objawów: zawrotów głowy i oczopląsu.
Zawrót głowy – vertigo – jest halucynacją ruchu obrotowego otoczenia. Dzięki rejestracji ruchu gałek ocznych podczas badania VNG przez bardzo czułą kamerę zainstalowaną w goglach można prowadzić ocenę oczopląsu występującego spontanicznie bądź wyzwalanego przez poszczególne próby w badaniu. Niektóre próby podczas badania wykonuje się poprzez zmianę pozycji ciała osoby badanej, inne z kolei polegają na celowym pobudzaniu błędnika poprzez wlewanie wody ciepłej i zimnej do uszu. Podczas badania chory doświadczyć może zawrotów głowy, nudności i wymiotów, spadku RR. Przed badaniem VNG wykonujemy audiologiczną ocenę słyszenia.
Przygotowanie:
– Badanie wykonuje się podczas hospitalizacji (po przyjęciu do szpitala) – aby ustalić termin chory jest zobowiązany przedstawić skierowanie / e-skierowanie do szpitala do Kliniki Laryngologii.
– W dniu badania pacjent powinien być przygotowany jak do klasycznej hospitalizacji – posiadać ubranie na zmianę – preferencyjnie spodnie i koszulkę z lekkiego materiału.
– Chory musi zgłosić się do Kliniki przed godziną 8:00.
– W dniu przyjęcia chory musi posiadać aktualny wynik oceny pola widzenia – badanie przeprowadzane przez lekarza okulistę.
– Pacjentki nie mogą posiadać makijażu oczu – pracownia nie posiada zestawu do demakijażu.
– Sztuczne rzęsy uniemożliwiają przeprowadzanie badania.
– U pacjentek z makijażem permanentnym oczu – istnieje konieczność zamaskowania wykonanych kresek – w tym celu konieczne będzie bezpośrednio przed badaniem pokrycie makijażu pomarańczowym podkładek (do kamuflażu skóry tatuowanej) – Pracownia nie posiada go w wyposażeniu – konieczne jest zapewnienie preparatu przez pacjentkę. Tak samo w przypadku tatuaży okolicy oczu.
– W dniu badania, rano, chory zobowiązany jest do przyjęcia stałych leków z małą ilością wody
– Poza w/w chory zgłasza się na czczo.
– Na dwa tygodnie przed badaniem chory zobowiązany jest odstawić preparaty zawierające betahistatynę, winpocetynę, piracetam, leki nasenne, leki z grupy benzodiazepin, barbituranów, leki przeciwalergiczne. W razie wątpliwości prosimy o telefoniczny kontakt z Kliniką.
– Jeżeli chory jest w trakcie leczenia psychiatrycznego – prosimy o posiadanie informacji od lekarza psychiatry – procesem stopniowego odstawiania leków kieruje lekarz prowadzący lekarz psychiatra – leki nasenne, neuroleptyki i stabilizatory nastroju w znaczny sposób zaburzają przebieg badania.
– Badania nie można przeprowadzić u pacjentów niewidomych. Kwalifikowany do badania pacjent musi widzieć i mieć prawidłowe pole widzenia w co najmniej jednym oku.
– Perforacja błony bębenkowej jest przeciwskazaniem do wykonania badania kalorymetrem wodnym
– Badanie trwa 1.5 – 2h
– Po badaniu chory może spożyć posiłek.
– Po zakończeniu badania chory musi oczekiwać na wypis z Kliniki zawierający opis przeprowadzonego badania.
W razie niemożności stawienia się do badania w wyznaczonym terminie pacjent zobowiązany jest do telefonicznego poinformowania Kliniki – pozwoli nam to skrócenie kolejek oczekujących na badanie. Kontakt do Kliniki, tel. (41) 36-71-558.
Wymagane szczepienie WZW-B!!
W przypadku choroby, rezygnacji lub koniecznej zmiany terminu zabiegu prosimy o kontakt pod nr tel. (41) 36-71-362