
Szkolenie z technik laparoskopowych operacji przepuklin przeponowych z użyciem siatek syntetycznych odbyli pod okiem prof. Wiesława Tarnowskiego, prezesa elekta Towarzystwa Chirurgów Polskich: dr Paweł Zieliński i dr Łukasz Nawacki z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej WSzZ w Kielcach.
Kurs odbył się w Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Bariatrycznej Szpitala Klinicznego W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.
Jak tłumaczy Paweł Zieliński, przepuklina rozworu przełykowego, polega na przemieszczeniu się górnej części żołądka lub całości żołądka powyżej przepony do klatki piersiowej. Najczęściej schorzenie to dotyczy kobiet po 50. roku życia. Czynnikami ryzyka są również: otyłość, praca siedząca, podnoszenie dużych ciężarów. Choroba przez wiele lat może pozostawać bezobjawowa, następnie pacjenci odczuwają ból w okolicy serca i w nadbrzuszu, zgagę, odbijanie czy problemy z przełykaniem. Wstępna diagnostyka opiera się na wykonaniu gastroskopii, RTG przewodu pokarmowego z kontrastem. W kolejnym etapie wykonuje się tomografię komputerową.
– W Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej wykonujemy operacje przepuklin rozworu przełykowego zaawansowanymi technikami laparoskopowymi – informuje dr Paweł Zieliński. Jak dodaje, operacje te są bardzo skomplikowane, w rozległych przepuklinach mamy do czynienia z przemieszczeniem do klatki piersiowej nie tylko żołądka ale również innych narządów, takich jak jelita, śledziona czy część trzustki.
Zabiegi małoinwazyjne pozwalają zdecydowanie skrócić nie tylko czas hospitalizacji i rekonwalescencji, ale też szybciej powrócić pacjentom do pełnej sprawności.
Dzięki odbytemu szkoleniu, chirurdzy ze Szpitala Zespolonego rozpoczną wykonywanie operacji z użyciem siatek syntetycznych, zmniejszając tym samym ryzyko nawrotów.