Laboratorium Diagnostyczne WSzZ bardzo obciążone

3 grudnia 2015

O około 25 procent wzrosła liczba badań wykonywanych w Laboratorium Diagnostycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, po połączeniu z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym.

Laboratorium pracuje pełną parą. Ze względu na dynamiczny wzrost liczby badań i konieczność przeszkolenia personelu, miesiąc temu, zawieszono wykonywanie odpłatnych analiz dla instytucji, które miały podpisane umowy ze Szpitalem Dziecięcym. Na razie nie zostanie to zmienione.

– Wrócimy do tego tematu, ale wtedy gdy personel, który dołączył do zespołu podstawowego, wdroży się do pracy rutynowej w laboratorium – mówi doktor nauk medycznych Urszula Grabowska, kierownik laboratorium.

Ośrodek, w tym roku, został doposażony w sprzęt wart ponad 3 miliony złotych. Kilkunastu pracowników, którzy przeszli na Czarnów z laboratorium Szpitala Dziecięcego, uczy się obecnie obsługi maszyn, systemu laboratoryjnego. Gdy personel zostanie przeszkolony, zostanie rozważone, czy w laboratorium Szpitala Zespolonego, zostanie wznowione wykonywanie odpłatnych badań dla firm zewnętrznych, które współpracowały dotychczas ze szpitalem pediatrycznym. Jest to około 70 podmiotów.

Bez zmian, tak jak dotychczas, realizowane są badania dla zewnętrznych kontrahentów, którzy przed połączeniem szpitali mieli zawarte umowy z WSzZ. Jest to około 100 firm.

W laboratorium, cały czas wykonywane są także odpłatne badania dla dorosłych.

Za kilka dni, w budynku Świętokrzyskiego Centrum Neurologii zostanie uruchomiony punkt pobrań krwi dla dzieci leczonych w pediatrycznych poradniach specjalistycznych. Urszula Grabowska informuje, że jest już przygotowywane na ten cel specjalne pomieszczenie. Na razie punkt poboru krwi dla dzieci działa w pawilonie przy ulicy Artwińskiego 6.

Laboratorium Diagnostyczne Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach posiada certyfikaty: Centralnego Ośrodka Badania Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej i międzynarodowe: Tiqon i Lab Quality.

Oprócz Laboratorium Diagnostycznego, w strukturach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego funkcjonuje również: Zakład Mikrobiologii i Pracownia Serologii Transfuzjologicznej.

Opublikowano w aktualnosci przez Rzecznik Prasowy