Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Klinika Położnictwa i Ginekologii


Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Charakterystyka Oddziału

 

Klinika Położnictwa i Ginekologii  w Wojewódzkim  Szpitalu  Zespolonym jest pełnoprofilowym ośrodkiem o III stopniu referencyjności z zakresu położnictwa i ginekologii.

Klinika dysponuje 75 łóżkami i składa się z pododdziału ginekologii z salą operacyjną, pododdziału patologii ciąży, pododdziału położnictwa z salą porodową oraz pododdziału endokrynologii ginekologicznej i medycyny rozrodu.

 

Sala Porodowa:

Opiekę nad pacjentkami rodzącymi sprawują po 3 położne, wyspecjalizowane w prowadzeniu samodzielnej opieki nad fizjologicznie rodzącą kobietą we współpracy z zespołem lekarskim. Celem naszej współpracy jest zapewnienie nie tylko komfortu, ale także maksymalnego bezpieczeństwa Pacjentkom i ich Dzieciom. Jako ośrodek III stopnia referencyjności zapewniamy wysokiej jakości opiekę medyczna także tym kobietom, których ciąża i poród nie przebiegają fizjologicznie i wymagają indywidualnego specjalistycznego podejścia do ciąży i porodu. Do dyspozycji pacjentek jest sala porodów rodzinnych, gdzie podczas porodu rodząca może przebywać z osobą towarzyszącą. W klinice istnieje możliwość porodu w znieczuleniu zewnątrzoponowym, po uprzednim zakwalifikowaniu pacjentki przez lekarza anestezjologa.

 

Położnictwo:

W komfortowych salach dwu i trzyosobowych pacjentki po porodzie przebywają wspólnie ze swoimi dziećmi. Każda sala posiada stanowisko do pielęgnacji noworodka co znacznie ułatwia Mamie codzienną opiekę nad jej maleństwem. Wyspecjalizowany personel czuwa nad prawidłowym przebiegiem połogu u Matki i okresem adaptacyjnym u noworodka oraz aktywnie pomaga w karmieniu, w opiece i pielęgnacji dzieci. Szpital promuje karmienie naturalne i tworzy warunki by od pierwszych chwil życia dziecko były karmione wyłącznie piersią.

 

Patologia Ciąży:

Jest to oddział w którym przebywają Pacjentki przyjęte do Szpitala z powodu różnych chorób, dolegliwości lub komplikacji, związanych z drugą połową ciąży. Sale są przestronne i wyposażone w łazienki. Oddział posiada III, najwyższy stopień referencyjności i zajmuje się leczeniem najtrudniejszych przypadków w województwie. Hospitalizujemy tu pacjentki z zagrażającym porodem przedwczesnym, ciążą powikłaną np. nadciśnieniem tętniczym, cholestazą, cukrzycą ciężarnych, łożyskiem przodującym. Dysponujemy najnowszymi aparatami KTG i USG, a także systemem ciągłego, całodobowego monitoringu kardiotokograficznego.

Dzieci wymagające diagnostyki i terapii - zarówno chore noworodki donoszone jak i dzieci z porodów przedwczesnych po porodzie trafiają do oddziału neonatologicznego lub oddziału intensywnej opieki noworodka. Oddział ten również  posiada III stopień referencyjny - to jest kompetencje i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami z zakresu patologii noworodka, w tym wcześniakami o krańcowo niskiej masie urodzeniowej.

 

Ginekologia:

W Oddziale zajmujemy się pacjentkami które wymagają diagnostyki i leczenia schorzeń narządu rodnego oraz z ciążą zagrożoną pierwszych miesiącach jej trwania. Dysponujemy wysokiej klasy sprzętem diagnostycznym, operacyjnym i anestezjologicznym.

We wszystkich przypadkach, w których jest to możliwe stosujemy zabiegi minimalnie inwazyjne, które nie pozostawiają rozległych blizn i wymagają zazwyczaj krótkiego pobytu w Szpitalu.

Personel Oddziału

 

Kierownik Kliniki:

Dr hab. n. med. Prof. UJK Wojciech Rokita – specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista perinatologii

 

Z-ca Kierownika: Dr n. med. Wojciech Piwoński – specjalista położnictwa i ginekologii

Z-ca Kierownika: Dr n. med. Grzegorz Wydrzyński – specjalista położnictwa i ginekologii

Z-ca Kierownika: Dr n.med. Grzegorz Świercz – specjalista położnictwa i ginekologii

 

Asystenci:

Dr n. med. Piotr Niziurski – specjalista położnictwa i ginekologii

Dr n. med. Olga Adamczyk-Gruszka – specjalista położnictwa i ginekologii

Dr n. med. Grzegorz Piasek – specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Ewa Szczurkowska-Mirecka – specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Marta Stanisławska – specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Mariusz Malmur – specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Anna Zmelonek-Znamirowska – specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Adrian Swat – specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Paweł Zielonko – specjalista Io położnictwa i ginekologii

Lek. med. Jakub Kowalski – młodszy asystent

Lek. med. Agnieszka Szymanek – lekarz rezydent

Lek. med. Daniel Wolder – lekarz rezydent

Lek. med. Grzegorz Ziółkowski – lekarz rezydent

Lek. med. Tomasz Domański – lekarz rezydent

 

Pielęgniarka oddziałowa: mgr Zdzisława Głuszek

Z-ca pielęgniarki oddziałowej: Maria Młodawska

Pielęgniarka koordynująca salę porodową: Zofia Otwinowska

Wykonywane zabiegi

 

Diagnostyka patologii endometrium:  zmiany podejrzane w obrazie USG lub nieprawidłowe krwawienia maciczne wymagająabrazji diagnostycznej lub biopsji aspiracyjnej, które polegają na pobraniu materiału z jamy macicy do diagnostyki histopatologicznej.

Zabiegi diagnostyczne i lecznicze szyjki macicy: zmiany na szyjce macicy takie jak nieprawidłowa grupa cytologiczna lub zmiany dysplastyczne wymagają dalszej diagnostyki, która polega na ocenie pod kolposkopem szyjki macicy i/lub pobraniu materiału do badania histopatologicznego. Leczenie polega na usunięciu zmian pętlą elektryczną (LEEP) lub amputacji szyjki macicy metodą Sturmdorfa.

Histeroskopia: wprowadzenie przez pochwę do jamy macicy kamery i obejrzenie wnętrza macicy oraz ewentualne usunięcie zmian takich jak: polip, mięśniak podśluzówkowy, nieprawidłowe endometrium,  przegrody,  zrosty.

Operacje ginekologiczne metodą laparoskopową lub klasyczną: całkowite usunięcie macicy, wycięcie nadpochwowe trzonu macicy, usunięcie guzów przydatków, wyłuszczenie mięśniaków macicy , usunięcie ciąży pozamacicznej.

Laparoskopowa diagnostyka niepłodności: ocena narządu rodnego oraz drożności jajowodów przez małe nacięcie skóry brzucha za pomocą laparoskopu

Operacje naprawcze obniżenia narządu rodnego: leczenie operacyjne polegające na chirurgicznej korekcie obniżenia ścian pochwy i macicy z ewentualnym usunięciem szyjki lub macicy. Zabieg najczęściej przeprowadzany z użyciem siatek syntetycznych, które mają na celu podwieszenie obniżonego  narządu dla uzyskania najlepszego efektu.

Diagnostyka i leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu: diagnostyka oparta jest na badaniu urodynamicznym, które wykonujemy w naszej pracowni. Leczenie operacyjne polega na małym nacięciu przedniej ściany pochwy i założeniu syntetycznej taśmy podpierającej cewkę moczową (TOT lub TVT).

Operacje z zakresu onkologii ginekologicznej: operacje nowotworów szyjki macicy, trzonu macicy i jajników.

Diagnostyka prenatalna: nieinwazyjne i inwazyjne badania mające na celu wykrycie wad u płodu.

Godziny odwiedzin

 

Klinika dla Odwiedzających jest otwarta w godzinach popołudniowych do godz. 20:00.

Kontakt:

Kierownik Kliniki:              41 36 71 262

Sekretariat położnictwo:    41 36 71 263

Sekretariat ginekologia:     41 36 71 293

Gabinet lekarski:               41 36 71 324

Ginekologia:                     41 36 71 368

Sala porodowa:                 41 36 71 434

Położnictwo:                      41 36 71 531